warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Türkiye’nin En Büyük Siyah İncir Fidanı Üreticisiyiz…

İncir Fidanı

İncir fidanları, Aralık ayı itibariyle sökümleri yapılır ve satışına başlanır. Açık köklü ve rootball (Top-kök) seçenekleri mevcuttur. Ayrıca tek dal veya çok dallı olarak satışa sunulur. Bursa Siyah İnciri fidan üretimimizi 3 ayrı fidan üretim alanında, en ideal şartlarda üretiyoruz.

Bursa – Dürdane, Selçukgazi, Akçalar, Mudanya ve Gemlik ilçelerinin birçok köy ve kooperatiflerinde bizim incir fidanlarımız tercih edilmektedir.

İncir Meyvesi

Uzun raf ömrü, dış görüntüsü, iriliği, tatlı ve sulu iç yapısıyla dünyanın en kaliteli sofralık inciri kabul edilir. Lifli yapıda ve yoğun protein, karbonhidrat, sıfır kolesterol, sıfır yağ içerir. Mineral ve vitamin açısından ise yoğun fosfor, kalsiyum, demir, A vitamini, B1-B2-B3-B6 vitaminleri bulunur.

Bursa siyah inciri, adını aldığı Bursa’nın deniz etkisi olan bölgelerinde ve komşu illerdeki yakın bölgelerde üst kalitede ürün alınarak yetişmektedir.

Yurtdışı talebi çok kuvvetli olan “Bursa Siyah İnciri”; son yıllarda ülkemizin tam anlamıyla bir markası olmuştur.

Üretim Yerlerimizden Kareler

bursa black figs

 


Bursa Siyahı İncir Üretimi - Satış
Bursa Siyahı İncir Üretimi - SatışBursa Siyahı İncir Üretimi - Satış

Fidan yetiştirme ve sökümü

 Satıştan Kareler

Bursa Siyah İnciri - SatışBursa Siyah İnciri - Rootball FidanBursa Siyah İnciri - Açık Köklü FidanBursa Siyah İnciri - Rootball Fidan

Bursa Siyah İnciri - Rootball Fidan Bursa Siyah İnciri - Rootball FidanBursa Siyah İnciri - Rootball FidanBursa Siyah İnciri - Rootball Fidan

İncir Meyveciliğinden Kareler

 İhraç edilen incirin meyve kalitesi

İhraç edilen incirin meyve kalitesiİhraç edilen incirin meyve kalitesiİhraç edilen incirin meyve kalitesi

 * Tüm fotoğraflar, kendi ürünlerimizle çekilmiştir.

 

 

Bursa Siyahı

 

MAKALE: Çiftçinin Dünyası Tarım Dergisi  (2011 – Temmuz)

BURSA SİYAH İNCİRİ

Dünyaca meşhur “Bursa Siyahı İncir”; dünyanın kabul ettiği ve uzun raf ömrü, tatlı ve sulu bir içyapısı , koyu kadife dış görüntüsüyle bir marka olmuştur. Bu marka tüm Bursa’mızı Türkiye ve dünya çapında üne kavuşturmuştur. Meyvenin kendine has bir çok özelliğinin yanında Bursa’nın ismini taşıması bizim için ayrı bir önem taşımaktadır.

İncirin sofralardaki tarihine baktığımızda kurutmalık beyaz incir tüketimi yaygın olup daha çok bilinirliğe sahiptir. Bu tür daha çok Ege – Menderes Havzalarındaki geniş bir alanda yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Sofralık türlerde ise tartışmasız en çok tercih edilen tür Bursa Siyahı İncirdir. Sadece Türkiye’de değil Avrupa, Amerika, Güney Afrika, Uzakdoğu başta olmak üzere tüm dünyada eşsiz bir tat olduğu pazar paylarıyla tescillenmiştir.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSIB) verilerine göre dış talep giderek artmaktadır. Bu rakamlar yetkililer tarafından değerlendirilip geçen yıllarda çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi, İhracatçı Birlikleri, Bursa Tarım İl Müdürlüğü ve bizim gibi bazı özel sektör girişimcileri değerimize sahip çıkmıştır. Çeşitli paneller ve bilgilendirme çalışmalarında bulunulmuştur. Fakat biz firma olarak üreticilerle bir araya geldiğimizde bu övünçlerden ziyade sorunlarla karşı karşıya kalmaktayız.

Biz firma bünyesinde, Bursa siyahı incir fidanı üretimi olarak, 3 ayrı üretim alanında şu anda yıllık 50.000 incir fidanı üretimi yapmaktayız ve talebin iyi olduğunu söyleyebiliriz. İncir meyve üreticileri artık çok daha bilinçli ve kontrollü üretimle yetiştirilen fidanlarla, meyve bahçelerini oluşturmaktalar. Bilinçliler çünkü, piyasadan uzak bir çiftçi günümüzde düşünülemez, bilinçliler çünkü dünyada ve ülkemizde yarıştıkları üreticilerle birlikte uzman bilgisine değer veriyorlar. Tarımın maruz kaldığı ve hak etmediği yaklaşımı, kendimize ve yaptığımız işe önem vererek yıkılacaktır.

Bu tespitlerimiz karamsarlığın sonucu olarak algılanmamalı, aksine tarımı önemsediğimiz ve ülkemizde bilinçli tarımsal kalkınma planlarıyla dünyada söz sahibi olabileceğimize yürekten inanıyoruz. Gerçekten de dünya bu potansiyel gücümüzün farkında ve tek yapmamız gereken bilgilenmek ve çalışmaktır…

Ülkemiz ancak ve ancak üreterek büyüyecektir. Saygılar…

Selçuk ORUÇ
Ziraat Mühendisi

loading
×