warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Başlıca aşı ceviz türlerimiz;

Yerli Türler

Bilecik, Kaman, Şebin, Yalova -3

Yabancı Türler

Chandler, Pedro, Franquette, Fernor, Fernette

 

Açıklamalar

Açık köklü olarak satışlarımıza Kasım ayı sonu – Aralık ayı başında başlanır. Uygun fiyat ve ürünlerimizin kalitesinden faydalanmanız için lütfen irtibata geçiniz…

 

Ceviz Fidanı Broşürü

                    Ceviz Broşürü Ceviz Broşürü


Ceviz Yetiştiriciliği 1. Bölüm ( Tarımtürk TV – Çekim : Eylül 2014)

Ceviz Yetiştiriciliği 2. Bölüm ( Tarımtürk TV – Çekim : Eylül 2014)

Ceviz Bahçesi Kurulumu ( Köy TV – Çekim : Aralık 2013)

Fidanlığımızdan Bazı Kareler

CEVİZ hakkında ön bilgi

Anadolu, cevizin ana vatanı bölgesinde yer almakta ve hemen her bölgesinde kültürü yapılmaktadır.

Ceviz ağaçları, ülkemizin her bölgesinde doğal olarak yetişebilmektedir.  Zengin ceviz ağacı popülasyonları içinde yöre isimleri ile tanınan çok sayıda tipler meydana gelmiştir. Şebin, Niksar, Kemah, Erzincan, Göynük, Adil Cevaz,  Bitlis, Hekimhan, Ermenek, Kaman Cevizi bu örneklerden bazılarıdır.

Aşılı ceviz üretimi, son yıllara kadar istenilen ölçüde yaygınlaştırılamamıştır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu, yüksek kaliteli ve verimli, çevre koşullarına iyi adapte olan ceviz çeşitleri ve tipleri seçilerek, aşılı fidanlar ile kapama bahçeler kurulmasına yardımcı olunmaktadır.

Dünya ceviz üretiminde A.B.D. ve Çin’den sonra üçüncü sırada olan ülkemiz, meyve veren ve vermeyen 4.500.000’e yakın ceviz ağacı varlığına ve yıllık 120.000 ton meyve üretimine sahiptir. Karadeniz, Ege, orta ve kuzey bölgelerimiz üretim yönünden ilk sıralarda yer almaktadır.

Ülkemizde gerek illere, gerek bölgelere, gerekse yıllara göre istikrarlı bir üretim yapılamamakta ve ağaç başına verim, olması gerekenden düşük kalmakta; bunun sonucunda ülkemiz ceviz dış satımında önemli pazar kaybetmektedir.

Ülkemizde, ağaç başına verim 33-37 kg arasında değişmektedir. Söz konusu verim daha çok yabani (aşısız) ağaçların verimleridir. Aşılı ceviz fidanları ile bahçe tesis edildiğinde verimde aşısızlara göre %50-60 oranında artış sağlanabilir.

Aşısız (yabani) cevizler 7-10 yaşlarında meyve vermeye başladığı halde, aşılı
cevizler 4 yaşından itibaren meyve vermeye başlamaktadır. Aynı zamanda yabani ağaçlardan alınacak 6 kg kabuklu meyveden en fazla 1,5-2 kg iç alınırken, aşılı ağaçlardan 6 kg 6 cevizden en az 3 kg iç meyve alınmaktadır.

Önerilen aşılı fidanlarla bahçe tesis edildiğinde; 5 yaşındaki bir ceviz ağacı 3-4 kg, 8 yaşında 8-12 kg, 12 yaşında 20-30 kg, 14 yaşında 45-55 kg, 20 yaşında 80-120 kg arasında meyve verebilmektedir.

Verimdeki düzensizliği önlemek için ceviz yetiştiriciliği yapan üreticiler şu önemli hususları unutmamalıdır:

CEVİZ BAHÇESİ Kurulumu ve Bakımı *

Ceviz ağaçları; toprak bakımından seçici olmamakla beraber taban suyu seviyesi kışın 2,5-3m.’den yukarı çıkmayan , fazla su tutmayan gevşek, süzek, çakıllı, alüvyonlu topraklardan hoşlanır. Cevizin kirece dayanıklılığı fazla dır.Yüksek taban suyu ceviz ağacının gelişmesinin aksamasına, yaprak ların damar aralarının açık yeşil, damarlarının kahverengi renk almasına, sürgün uçlrının kurumasına , bir kaç yıl içersinde de ağacın kurumasına yol açar. Ceviz bahcesi aşılı fidanlarla tesis edilir.Sulama imkanı olmayan yerlerde çöğürler, arazideki yerlerinde yerleştirilip sonra aşılanırlar. Dikim aralıkları zayıf topraklarda ve yamaç arazilerde 10X10 m küvetli, taban yerlerde ise dikim aralığı 12-14 m olarak ayarlanmalıdır.

Fidanlar 60cm çap ve 60cm  derinlikte açılacak çukura dikileceklerdir. Çukurun dibine 100-150 gram süper fosfat ve potasyum sülfat gübreleri konulduktan sonra çukurdan çıkan toprağa yanmış hayvan gübresi karıştırılarak , fidanlar aşı noktası dışarda kalacak şekilde dikilmeli, yanına dikilecek hereğe bağlanmalıdır.Aşılı fidanlar 4-5 yaşından itibaren verime başlar. Dikim aralıklarını ise 10-12 yaşından sonra doldururlar.

Ceviz Yetiştiriciliği Broşürü indiriniz… (MEGEP)

 

loading
×